HOSPICJUM DOMOWE dla Dorosłych

NFZ Świadczenie realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Idea MED SP. Z o.o.
Hospicjum Domowe w Niepołomicach

ul. Stefana Batorego 41C
32-005 Niepołomice
telefon. 12 36 24 107
mail. poczta@ideamed.eu

Godziny pracy biura:
od poniedziałku do piątku od godziny 08:00 do 14:00.

Jak dojadę?

Hospicjum domowe dla dorosłych w Niepołomicach

W ramach pomocy refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przysługują regularne wizyty zespołu medycznego: lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w opiece paliatywnej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, chorego odwiedza również rehabilitant oraz psycholog. Jest to opieka zarówno nad pacjentem jak i jego rodziną.

Personel medyczny nastawiony jest na zapobieganie powikłaniom oraz leczenie bólu oraz innych objawów somatycznych towarzyszących chorobie. Naszym celem jest utrzymanie pacjenta w komforcie dnia codziennego oraz umożliwienie rodzinie godnego i satysfakcjonującego pożegnania. Im wcześniej pacjent rozpocznie współpracę z hospicjum domowym tym lepiej – wtedy mamy czas na to, aby nawiązać nić porozumienia z rodziną i odpowiednio zaopiekować się pacjentem.

Kto może skorzystać z hospicjum domowego?

Opieką hospicjum domowego mogą być objęte osoby cierpiące na postępujące, nieuleczalne, ograniczające normalne funkcjonowanie choroby, takie jak:

  • nowotwory (C00-D48)
  • następstwa chorób zapalnych obejmujących ośrodkowy układ nerwowy (G09)
  • chorobę wywołaną przez wirus ludzki upośledzenia odporności – HIV (B20-B24)
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy (G10-G13)
  • kardiomiopatie (I42-I43)
  • Stwardnienie rozsiane (G35)
  • Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej (J96)
  • Owrzodzenie odleżynowe IV stopnia (L89)

Skierowanie do Hospicjum Domowego w Niepołomicach

Jak uzyskać skierowanie dla pacjenta do hospicjum domowego?

Podstawą do objęcia opieką hospicjum domowego jest skierowanie wystawione przez lekarza NFZ lub skierowanie ze szpitala. Może je wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista lub onkolog. Istotne jest aby na skierowaniu była adnotacja: do hospicjum domowego oraz żeby zawierało odpowiednie rozpoznanie. Rodzina pacjenta powinna przygotować na pierwszą wizytę dokumentację medyczną, w tym kserokopię wypisu ze szpitala, kserokopię ostatnich wyników badań oraz ubezpieczenie pacjenta.

Obecnie skierowanie wystawiane jest w formie elektronicznej, jako czterocyfrowy kod, który wystarczy podać wraz z peselem pacjenta podczas rozmowy przyjęciowej. Jeśli jest to skierowanie w formie papierowej, oryginał skierowania dołączamy do dokumentów pacjenta – ostatnich wyników badań i wypisu ze szpitala i przekazujemy lekarzowi na pierwszej wizycie.

Czy można zapisać się do Hospicjum Domowego telefonicznie?

Tak, w tym momencie można zapisać się do Hospicjum Domowego na dwa sposoby. Osobiście, przychodząc do siedziby Hospicjum Domowego na ulicy Stefana Batorego 41C w Niepołomicach od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 14:00. Oraz telefonicznie – jest to sposób łatwiejszy dla pacjenta – gdzie podczas rozmowy przeprowadzimy wywiad wstępny i przedstawimy dalsze kroki, które należy wykonać. Warunkiem przyjęcia do hospicjum i dodania pacjenta do kolejki oczekujących jest posiadanie ważnego skierowania do Hospicjum Domowego.

Telefon do Hospicjum Domowego: 12 36 24 107.

Jak długo czeka się na przyjęcie do Hospicjum Domowego?

Okres oczekiwania na przyjęcie jest ruchomy i zależy od ilości pacjentów, nad którymi sprawuje opiekę Hospicjum Domowe w Niepołomicach. Informacje na temat aktualnego czasu oczekiwania dostaną państwo pod numerem telefonu 12 36 24 107.