Długoterminowa opieka domowa dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

NFZ Świadczenie realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Idea MED SP. Z o.o.
Długoterminowa Opieka Domowa nad pacjentem Wentylowanym Mechanicznie  

Stefana Batorego 41C
32-005 Niepołomice
telefon. 12 36 24 106
mail. poczta@ideamed.eu

Godziny pracy biura:
od poniedziałku do piątku od godziny 08:00 do 14:00.

Jak dojadę?

Opieka domowa nad pacjentem wentylowanym mechanicznie.

Długoterminowa opieka domowa nad pacjentem wentylowanym mechanicznie to świadczenia udzielane pacjentom z niewydolnością oddechową, którzy wymagają ciągłej lub okresowej terapii oddechowej za pomocą respiratora. Do prowadzenia opieki domowej, niezbędny jest specjalistyczny nadzór lekarza, pielęgniarki oraz rehabilitanta. Opieka domowa nad pacjentem wentylowanym mechanicznie to komfort zarówno dla niego samego jak i jego rodziny. Pacjenci nie wymagają hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, ani pobytu w zakładach opieki całodobowej. Mogą się oni realizować we wszystkich rolach, które pełnili do tej pory: jako babcia, ojciec, pani domu, pracownik. Usługa ta rezerwowana jest w ramach NFZ.

Na czym polega długoterminowa opieka dla wentylowanych mechanicznie?

Pacjent wentylowany mechanicznie otrzymuje specjalistyczną aparaturę, niezbędną do realizacji świadczenia. Opiekę medyczną sprawuje zespół wentylacyjny, a więc: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to sposób wspierania lub zastępowania oddychania u pacjentów, którzy nie podejmują własnego oddechu lub ich oddech wymaga wspomagania.

Wentylacja domowa polega na leczeniu niewydolności oddechowej za pomocą respiratora, który jest użytkowany w domu pacjenta. Respirator to maszyna, która wspomaga lub zastępuje niewydolny oddech chorego. Dzięki postępowi medycyny i technologii, leczenie respiratorem może być stosowane w warunkach domowych, bez konieczności przebywania chorego w szpitalu.

Cel wentylacji domowej:

  • zmniejszenie objawów hipowentylacji pęcherzykowej, a więc: lepsze i głębsze oddychanie, regeneracja mięśni oddechowych, efektywniejsze usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych i odkasływanie, mniejsza liczba infekcji płucnych i ich łagodniejszy przebieg, zmniejszenie objawów przewlekłego zmęczenia.
  • Poprawa komfortu życia, zwiększenie aktywności we wszystkich dotychczasowych rolach życiowych.
  • Umożliwienie pacjentom z całkowitą niewydolnością oddechową przebywania w domu, zamiast w szpitalu.

Kto kwalifikuje się do opieki domowej nad pacjentem wentylowanym mechanicznie?

Do długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowych mechanicznie kwalifikują się pacjenci wymagający ciągłej lub okresowej terapii oddechowej za pomocą respiratora oraz wymagający stałego, specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i fizjoterapii.

Skierowanie do długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Do długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie kwalifikuje szpital i tam też wydawane jest skierowanie.

Włączenie do terapii

Włączenie do terapii wentylacyjnej zawsze odbywa się w szpitalu (1-2 dniowe wdrożenie do leczenia respiratorem pacjentów nieinwazyjnych, 7-10 dni pacjentów inwazyjnych). Jest to czas potrzebny na adaptację do respiratora domowego, obserwację celem wykluczenia wczesnych powikłań wentylacji, przeszkolenie opiekunów.

Informacje odnośnie Długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

Proszę dzwonić pod numer telefonu 12 36 24 106 od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 14:00