Badanie EEG

Badanie EEG jest ważnym badaniem funkcji mózgu, szczególnie pomocnym dla neurologa i psychiatry w procesie rozpoznawania chorób, monitorowania ich przebiegu i przebiegu leczenia jak i w rokowaniu. Badanie EEG jest również wstępem do treningu EEG Biofeedback.

Informacje dotyczące badania

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Dzień przed badaniem należy umyć włosy, prosimy nie stosować żadnych kosmetyków do włosów/żeli, pianek, lakierów do włosów itp. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamę dopiero w pracowni po nałożeniu na głowę czepka przez technika EEG, bowiem po zjedzeniu dziecko zwykle zasypia i zapis senności jest potrzeby do oceny.

Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG. Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym poinformować technika EEG. Należy powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.

EEG w stanie snu

Zwykle u dzieci w wieku 0-5 lat wykonujemy badania EEG w okresie snu fizjologicznego. Badanie w stanie snu jest również czasem zalecane u pacjentów niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje). Badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować go do snu – w sytuacji dziecka, umówić na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie dać spać. Zalecamy zastosowanie następujących praktycznych wskazówek:

 • Noworodki - dziecko powinno być nakarmione tuż przed badaniem po założeniu elektrod w pracowni.
 • Niemowlęta i dzieci do 2-go roku życia - najlepiej umawiać się na EEG po godzinie 12.00. Prosimy wybudzić dziecko rano o godzinie 6.00 i utrzymywanie w czuwaniu do czasu badania.Dziecko powinno być nakarmione tuż przed badaniem po założeniu elektrod w pracowni.
 • Dzieci w wieku 2 – 5 lat - prosimy o wybudzenie dziecka rano o godzinie 4.00 i utrzymywanie w czuwaniu do czasu badania. Podczas badania dziecko nie powinno być na czczo. Tuż przed badaniem zalecane jest podanie dziecku posiłku. Dzień przed badaniem dziecko powinno mieć umyte włosy.
 • Dzieci w wieku 5 – 8 lat - u dziecka od 5 do 8 roku życia, należy położyć dziecko do snu poprzedniego dnia o godzinie 23.00 i wybudzić o godzinie 4.00 rano i utrzymywać w czuwaniu do czasu badania. Podczas badania dziecko nie powinno być na czczo. Tuż przed badaniem zalecane jest podanie dziecku posiłku. Dzień przed badaniem dziecko powinno mieć umyte włosy.
 • Dzieci w wieku 8 – 11 lat - u dziecka od 8 do 11 roku życia należy położyć dziecko do snu poprzedniego dnia o godzinie 24 i wybudzić rano o godzinie 4.00 rano i utrzymywać w czuwaniu do czasu badania - wtedy badanie należy planować na godzinę 12 w dzień. Podczas badania dziecko nie powinno być na czczo. Tuż przed badaniem zalecane jest podanie dziecku posiłku.
 • Dziecko powyżej 12 roku życia - dzień przed badaniem dziecko powinno mieć umyte włosy. Dziecku starszemu, od 12 lat i dorosłemu poleca się nie spać poprzedzającą badanie noc oraz w dzień do chwili rozpoczęcia badania. Podczas badania dziecko nie powinno być na czczo. Tuż przed badaniem zalecane jest podanie dziecku posiłku. Dzień przed badaniem pamiętamy o umyciu włosów.
 • Dorośli – EEG po deprywacji snu - 24 h przed badaniem nie wolno kłaść się spać, nie można pozwolić sobie na drzemkę aż do chwili badania (noc poprzedzająca badanie bezsenna). Zaleca się zgłoszenie się do badania rano – zaraz po nieprzespanej nocy. Należy umyć głowę (zwykłym szamponem bez odżywki, żeli, pianek i innych środków pielęgnacyjnych). W chwili badania należy być po posiłku (nie wolno być na czczo). Zaleca się zjedzenie dodatkowo czegoś tuż przed badaniem np. drożdżówki.
EEG w czuwaniu
 • Dzieci - dziecko nie powinno być na czczo. Przed badaniem zalecane jest podanie posiłku. Dziecko powinno być wypoczęte i wyspane. Dzień przed badaniem dziecko powinno mieć umyte włosy.
 • Dorośli - należy umyć głowę (zwykłym szamponem bez odżywki, żeli, pianek i innych środków pielęgnacyjnych). W chwili badania należy być po posiłku (nie wolno być na czczo). Zaleca się zjedzenie dodatkowo czegoś tuż przed badaniem np. drożdżówki. Zgłaszając się do badania należy być wypoczętym i wyspanym.

Dla Pacjentów ze skierowaniem z naszych poradni - badanie wykonujemy bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Badania EEG wykonujemy także prywatnie wg zamieszczonego cennika.

Rodzaj badaniaCena
Badanie EEG w czuwaniu + opis120 zł
Badanie EEG we śnie + opis200 zł

Miejsce wykonywania badań

Filia w Łężkowicach, Łężkowice 115

Dokumentacja wymagana do badania EEG

 1. Skierowanie
 2. Dokument tożsamości