Hospicjum domowe to forma opieki nad osobą chorą przewlekle, bez możliwości wyleczenia. To wszechstronna i kompleksowa opieka nad pacjentem chorym, często bólowym z chorobą postępującą i ograniczającą komfortowe życie.

Działania zespołu hospicyjnego są skupione na objawowej terapii. Ma za zadanie poprawiać jakość życia chorych i łagodzić cierpienie psychiczne zarówno pacjenta jak i jego rodziny.

Na czym polega Hospicjum Domowe?
Hospicjum domowe to regularne wizyty lekarzy specjalistów i pielęgniarek z doświadczeniem w opiece paliatywnej, a także rehabilitantów oraz psychologów, jeśli zachodzi taka potrzeba. Domowe wizyty lekarza odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, natomiast wizyty pielęgniarskie nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
Pacjent objęty domową opieką hospicyjną ma prawo do leczenia bólu oraz innych objawów somatycznych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także korzystać z badań oraz ordynacji leków. Może również bezpłatnie wypożyczyć sprzęt medyczny zalecony przez lekarza hospicjum domowego. To na przykład – koncentrator tlenu, inhalator, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, glukometr, pompę infuzyjną, chodzik, kule, balkonik, wózek inwalidzki.

Kto może zostać pacjentem Hospicjum Domowego?
Opieką hospicjum domowego mogą być objęte osoby zmagające się z chorobami nieuleczalnymi, postępującymi, uniemożliwiającymi codzienne funkcjonowanie.
– nowotwory,
– choroby związana z zakażeniem HIV,
– skutki i powikłania chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego,
– układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
– niewydolność oddechowa,
– kardiomiopatia,

W przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia (dzieci) wskazaniem do objęcia dziecka są niektóre wady wrodzone oraz urazy porodowe. Wykaz chorób kwalifikujących do objęcia pacjenta opieką hospicjum znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Jak się dostać do hospicjum domowego?
Podstawą do objęcia pacjenta opieką hospicjum domowego jest skierowanie wystawione przez lekarza NFZ (szpital, lekarz specjalista, lekarz rodzinny). W tym momencie jest to e-skierowanie w formie 4 cyfrowego kodu. Skierowanie musi zawierać: rozpoznanie kwalifikujące się do objęcia opieką oraz adnotację: skierowanie do hospicjum domowego. Ważne jest też aby przygotować ubezpieczenie pacjenta oraz kserokopię wypisu ze szpitala i ostatnie wyniki badań. Masz pytania? Zadzwoń: 12 36 24 107

Koszty opieki w Hospicjum Domowym
Hospicjum Domowe oraz Hospicjum Domowe dla Dzieci w Niepołomicach świadczą opiekę bezpłatną, refundowaną z NFZ. Pacjent ponosi jedynie koszty niektórych leków oraz wyrobów medycznych.